su arıtma sistemleri
ANA SAYFA TEKNİK BİLGİLER İLETİŞİM
yumuşatma sistemi
Kum Filtresi
Aktif Karbon Filtresi
Demir-Mangan Filtresi
Su Yumuşatma Filtresi
Kartuş Filtreler 
Ters Ozmoz Sistemleri
Dolomit Filtre
Utrafiltrasyon Sistemleri
Ultraviyole Üniteleri
Klor ile Dezenfeksiyon 
Ev Tipi Su Arıtma Cihazları
Yedek Parçalar ve Sarf Malz.
Teknik Servis
Otomatik su yumuşatma filtresi
Kabin tipi su yumuşatma sistemi
ev tipi su yumuşatma sistemi
Yumuşatma sistemi
su yumuşatma sistemi

Su Yumuşatma Filtresi

Yumuşatma işlemi, suda bulunan ve sertliğe sebep olan Ca(+2) ve Mg(+2) iyonlarının, Na (sodyum) formunda katyonik reçineden geçirilmesi ile Na+ (sodyum) ile sertlik iyonlarının (Ca+2 ve Mg+2) yer değiştirmesiyle gerçekleşir.

 

Yer değiştirme sırasında katyonik reçine, sertlik iyonlarını bünyesine alarak Na+ (sodyum) iyonlarını da suya verir. Belli periyotlarda, zaman ya da debi kontrollü olarak katyonik reçine, tablet tuz ya da çakıl tuz ile rejenere edilir ve reçinenin kaybettiği Na+ iyonu geri kazandırılır.

 

Rejenerasyon işlemi beş aşamada gerçekleşir. Bu aşamalar; ters yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuz tankına su dolumudur.

 

Yumuşatma sistemleri tekli su yumuşatma filtresi ve tandem su yumuşatma filtresi olmak üzere iki tiptir. 

Tekli su yumuşatma filtrelerinde zamana veya debiye bağlı olarak otomatik fleck valf üzerinden rejenerasyon ayarları yapılır. 

Tandem su yumuşatma filtrelerinde iki adet fiberglas (FRP) tank bulunmaktadır. Tanklar sırasıyla tablet tuz çözeltisi ile rejenerasyona girmektedir. Bir tank rejenerasyon işlemini yaparken, diğeri servis pozisyonunda yumuşak su sağlamaya devam etmektedir. Tandem su yumuşatma sistemleri bu özelliği ile 24 saat kesintisiz yumuşak su sağlayabilen sistemlerdir.

 

Endüstriyel Yüzey Borulamalı Su Yumuşatma Sistemleri

Suda sertliğe sebep olan Ca+2 ve Mg+2 değerlikli iyonların, Na+ formunda katyonik reçine vasıtasıyla, yüksek kapasitelerde su teminine ihtiyaç duyulan tüm sektörlerde, fiberglas (FRP), paslanmaz çelik ya da epoksi kaplamalı karbon çelik tankların üzerine pnömatik aktüatörlü veya elektrik aktüatörlü otomatik vanalar ile yüzey borulama yapılarak üretilen sistemlerdir.

 

Kabin Tip Su Yumuşatma Ünitesi

Kabinli su yumuşatma sistemleri minimum alan kaplaması açısından küçük kapasiteli işletmelerde ekonomik olduğundan tercih sebebidir.

 

Polietilen kabin içinde muhafaza edilen fiberglas (fiber sarımlı) gövde içerisine gıda tüzüğüne uygun purolite, dowex ya da bayer katyonik reçine ile sertlik giderilerek, su yumuşatma işlemi gerçekleştirilir.

Sistemin rejenerasyonu için fleck otomasyon valfi kullanılır. 

Her hakkı saklıdır © 2010  Matek Çevre Teknolojileri ve Danışmanlık Hiz. San. Tic. Ltd.Şti   / Water treatment technologies web tasarım uygulama  ajans DK