su arıtma sistemleri
ANA SAYFA TEKNİK BİLGİLER İLETİŞİM
Kum Filtresi
Aktif Karbon Filtresi
Demir-Mangan Filtresi
Su Yumuşatma Filtresi
Kartuş Filtreler 
Ters Ozmoz Sistemleri
Dolomit Filtre
Utrafiltrasyon Sistemleri
Ultraviyole Üniteleri
Klor ile Dezenfeksiyon 
Ev Tipi Su Arıtma Cihazları
Yedek Parçalar ve Sarf Malz.
Teknik Servis
Ters ozmos ters osmos
yüksek-basinc pompasi-ters osmoz.jpg
ters ozmoz

Ters Ozmoz Sistemleri

Ters ozmoz sistemi, ham suyun yarı geçirgen membrandan yüksek basınçla geçirilerek suyun saflaştırılması işlemidir. 

 

Ters ozmoz sisteminin çalışma prensibi membran sayesinde gerçekleşir. Gözenekleri 5 angstrom dan küçük olan membran zardan geçebilen su molekülleri ve bazı inorganik moleküller membranın üretim kısmından toplanmakta, diğer geçemeyen tüm moleküller membranın atık kısmından konsantre su olarak deşarj edilmektedir.

 

Ters ozmoz sistemlerinde membranı korumak ve ömrünü uzatmak için antiskalant ve asit (hidroklorik asit, sülfürik asit) kimyasalları kullanılmaktadır. Antiskalant ve asit kimyasalları, polietilen kimyasal tank içerisinde, saf su ile çözelti hazırlanarak, dozaj pompası yardımıyla membranların giriş hattına dozlanır.

 

Ters ozmoz membranları belli periyotlarla özel kimyasal yıkama sıvıları ile yıkanmaktadır.

 

Ters ozmoz sistemlerinde hydranautics, toray ya da filmtec marka membranlar kullanılmaktadır. Membranlar yapısı itibari ile asidiktir. Dolayısı ile endüstriyel ters ozmoz sistemlerinde üretim suyu ph değeri düşük olmaktadır. Üretim suyunun ph değerini istenilen değerlere getirmek için çıkışta suya sıvı kostik (sodyum hidroksit/NaOH) ya da soda dozajı yapılır. 

 

Endüstriyel ters ozmoz sistemleri endüstriyel ihtiyaca göre dizayn edilmektedir. Üretim suyu kapasitesi, ham su analizi ve ihtiyacı karşılayacak özelliklerde su üretimi baz alınarak Matek Çevre mühendisleri tarafından dizayn edilmekte ve imalatı yapılmaktadır.

 

Ters ozmoz sistemleri, evsel ve endüstriyel birçok alanda kullanıldıkları gibi hastanelerde hemodiyaliz üniteleri için su arıtma sistemi olarak da yaygın olarak kullanılır.

Her hakkı saklıdır © 2010  Matek Çevre Teknolojileri ve Danışmanlık Hiz. San. Tic. Ltd.Şti   / Water treatment technologies web tasarım uygulama  ajans DK